Přestavujete a rekonstruujete rodinný dům, jehož součástí je také schodiště? A už máte alespoň zevrubnou představu o tom, jak by mělo vypadat? Možná, že vaše rozhodování o jeho podobě je poněkud zastřené vašimi dosavadními představami, které jsou navíc zkreslené a domníváte se, že schody mohou být pouze přímé nebo lomené. Druhů schodišť ale existuje mnohem víc, přidejme k nim například schodiště spirálové, točité či samonosné, anebo v podobě stupňů zabudovaných do zdi. Chcete-li si nechat poradit, sjednejte si nejprve schůzku ve vašem bydlišti se zástupcem firmy, která bude schodiště navrhovat, vytvářet projekt a provádět samotnou realizaci, ta vám může vnuknout nápad, o kterém jste třeba ani dosud nepřemýšleli, a který by se do vašeho příbytku hodil mnohem víc.

schodiště v domě

Nechte si vystavět schodiště na klíč – výhodné je, jestliže ponecháte veškeré starosti se schodištěm na firmě, která provede veškeré práce na klíč. Nebudete muset shánět nikoho, aby vám upravil stavební konstrukci v domě a provedl přípravný stavební zásah, o toto se firma postará sama. Zajistí zhotovení schodiště včetně zábradlí na schodiště a může jít o komplet či hybrid z masivního dřeva, nerezové oceli nebo skla.

spirálové schodiště

Schodiště také využívejte – někteří lidé si postaví schodiště ve vícepatrovém domě a pak jej považují pouze za nouzové, přičemž si do domu pořídí osobní výtah. Tím se ale zbytečně ochuzujete o tu podstatnou výhodu, chůze po schodech totiž přináší mnoho zdravotních benefitů, je to jedna z nejzdravějších forem chůze, která napodobuje horskou turistiku. Zdravé je chození jak do schodů směrem nahoru, tak i ze schodů směrem dolů. A chcete-li si vylepšit fyzickou kondici, můžete zařadit k běžné chůzi i přenášení těžších břemen, například chůzi se zátěží v batůžku na zádech. Chůze po schodech je nejzdravější zcela naboso, tehdy navíc podporujete tvorbu nožní klenby.