Samonosná schodiště patří k nejzajímavějším stavebním prvkům v této kategorii. Zadíváte-li se na Internetu na některé zhotovené projekty, musíte uznat, že projektanti a konstruktéři i samotní stavaři dovedou vykouzlit až neuvěřitelné mistrovské kousky. Zásadní výhodou těchto typů schodišť je naprostá nezávislost na opěrných bodech užitného prostoru, můžete je umístit do jakékoli části budovy, kde je pro ně vhodné místo a dostatek prostoru pro volný pohyb osob. Samonosná schodiště mohou být rovná či lomená, zakřivená a zaoblená, zkrátka lze jim vtisknout podobu někdy až neuvěřitelnou.

samonosné schodiště

Kdo se rozhodne mít doma něco takového, zřejmě počítá s tím, že to bude především ozdoba domu. Samonosná schodiště se zpravidla zhotovují z masivního dřeva, někdy dřevo doplňuje kov nebo sklo a stává se, že jsou natolik inspirativní, že se lidé, co se navzájem navštěvují, také rozhodují o tom, že by něco podobného chtěli mít doma. Ostatně, výrobek samotný je vždy tou nejlepší reklamou.

schodiště v domě

Schodiště jsou však také cvičební pomůckou, nahrazují posilovnu, chce to jen vědět, jaké cviky zařadit, a jak cvičit, aby to mělo pozitivní efekt. Muži kupříkladu mohou schody využít pro kliky, kdy se nachází hlavou dolů, a tento cvik je pak velmi namáhavý. Spodní část schodů může posloužit pro posílení břišních svalů a nejúčinnější jsou výstupy a sestupy po schodech, po jednom či po dvou, se zátěží na zádech. Na schodech se dobře dělají dřepy s výskokem a můžete tu poměrně úspěšně i protahovat zakrnělé vnitřní svaly stehen a zadní stehenní partie. Dobře se tu cvičí i předklony trupu ke špičce nohy, což dobře posílí zádové svalstvo.

Schodiště je také vynikající antistresovou pomůckou, a jakmile máte špatnou náladu a máte tendenci sklouznout ke sklence alkoholu nebo ke kávě, anebo být agresivní či nevrlí, projděte se párkrát po schodech nahoru a dolů, více dynamicky, alespoň pět minut, a uvidíte, jak rychle se do krve uvolní endorfiny, a budete se cítit mnohem lépe.