Podlahové topení je dnes jedním z témat, která lidé řeší ve sdělovacích prostředcích i v hovoru mezi sebou v zaměstnání https://www.bis.cz/zamestnani.html či v domácnosti. V poslední době se totiž na veřejnosti rozšířila informace, že jej lze zhotovit svépomocí i bez betonáže a podobných náročných stavebních zásahů. Jak se vlastně takové podlahové topení staví, a proč je o něj v současné době velký zájem?

dívka na podlaze se psem

Izolační vrstva – výstavba topení v podlaze začíná u izolační vrstvy, která se stará o to, aby se tepelná energie odrážela do obytného prostoru. Na podlahu se pokládá speciální izolační fólie a pak již přichází na řadu systémové desky.

Systémové desky – jsou to deskové panely s drážkami pro topné hadice, zhotovené z polystyrenu. Ten je natolik pevný a houževnatý, že snese poměrně značnou hmotnostní zátěž v podobě pokládání nábytku nebo chůze osob. Systémové desky se pokládají na podlahu vedle sebe tak, aby bylo topné potrubí rozmístěno dle požadavků na vytápění určitých prostor a jejich částí.

Topné potrubí – do drážek v systémových deskách se následně vloží topné hadice. Vytvoří se několik topných okruhů, které se pak zapojují do rozdělovače podlahového topení bez průtokoměru https://eshop.termtech.cz/rozdelovace-a-skrined/rozdelovace-bez-prutokomeru.html. Zapojení potrubí by měl provádět odborník, nejlépe kvalifikovaný instalatér.

nohy na podlaze

Oživení systému – zapojením potrubí do rozdělovače začíná oživovací proces podlahového topení, kdy se k rozdělovači připojí topný zdroj. Tím může být krb s vložkou a výměníkem, plynový kotel, elektrokotel atp.

Cemento-vláknité desky – jakmile je topení zprovozněno, a prověřeno, že nikde neuniká topné médium, a i vše ostatní je v pořádku, může se pak přistoupit k zaklopení topné soustavy cemento nebo sádro-vláknitými deskami.

Podlahová krytina – závěr akce již patří pokládce vhodné podlahové krytiny, například laminátové plovoucí podlahy, koberce nebo dlažby.

Jak vidíte, nikde se neobjevuje žádný beton, malta či jiná stavební pojiva.