Zakoupili jste nebo jste získali v dědickém řízení městský byt, rekreační chatu či rodinný dům v původním stavu, například po seniorech, kteří v objektu neprováděli žádné zásadní stavební a jiné technické práce? Takové objekty u nás stále naleznete a mezi nimi tu mohou být i stavby, kde je k dispozici funkční elektroinstalace tažená v hliníku. Hliníkové elektrické rozvody se u nás začaly budovat po druhé světové válce díky přátelské pomoci států RVHP, kdy nám vypomáhalo Maďarsko levným zdrojem hliníkové rudy – bauxitu. Ten se zpracovával na Slovensku ve Žiaru nad Hronom. Levnější hliníkové kabely tehdy mohly dobře zastoupit drahou měď, a tak se hliník v elektroinstalaci objevoval v bytech i rodinných domech v padesátých a šedesátých letech zcela běžně.
Od té doby ale uplynulo déle, než půl století a je-li ještě někde hliník ve zdi, může být příčinou nebezpečného požáru, například díky tomu, že mají vodiče již zpuchřelou izolaci, anebo jsou zásuvkové okruhy přetěžovány nadměrným odběrem elektřiny, kdy se zásuvka a vodiče v ní nadměrně zahřívají. Dalším problémem mohou být povolené šrouby ve svorkách, kde může vzniknout elektrický oblouk a zapálit hořlavé předměty v okolí.
Jestliže k vám pozvete elektrikáře z Prahy 4, ten vám pravděpodobně doporučí hliníkové vodiče vyměnit za měděné a provést kompletní rekonstrukci i s výměnou koncových prvků – zásuvek, vypínačů či rozvaděče. Elektřina v hliníku by mohla být pro vaši nemovitost velkým nebezpečím, a tak se vyplatí příliš neriskovat a držet se současných předpisů. Elektrikáři vám navrhnou další postup, jak by mohla rekonstrukce probíhat, případně můžete být nápomocní a vyfrézovat si drážky pro kabely a otvory pro rozvodné koncové prvky a elektrikář pak pouze vodiče zapojí, záleží na vzájemné dohodě a vašich možnostech, šikovnosti a technickém vybavení.