Když si lidé kupují městský byt, mají dvě možnosti – buď půjde o byt v původním stavu, anebo o objekt po rekonstrukci. Rekonstruované byty bývají pohlednější, komfortnější a také pochopitelně dražší, to ovšem neznamená, že tu máte zaručenu naprosté bezpečí. Vy jste totiž u samotné rekonstrukce nebyli a nemáte tudíž přehled o jejím stavu, respektive průběhu. Jistě, můžete od prodávajícího obdržet technickou zprávu, smlouvu o dílo a další administrativní ustanovení, které se toho týkají, ale dokud to někdo neprověří fyzicky přímo na místě, nemáte jistotu v podstatě v ničem.

elektrikářské nářadí

Jestliže se vám byt či dům zamlouvá a chystáte se podepsat kupní smlouvu, domluvte si s elektrikářem z Prahy 5 schůzku na revizní práce, aby prověřil stav elektroinstalace, a jsou-li na místě plynoví zařízení, pak i instalatéry. Vyplácí se to i i z toho důvodu, že kdyby v objektu došlo k požáru zaviněném závadou na těchto zařízeních, a bylo to zrovna těsně po podpisu smlouvy, čímž se zavazujete k tomu, že jste si objekt prohlédl a seznámil se s jeho skutečným stavem, nikdo vám nedá ani korunu.

elektrikář u rozvaděče

Revize elektroinstalace má význam u každého objektu, i když je po rekonstrukci, musíte mít zkrátka jistotu, že je vše v pořádku, protože se mohou stát případy, že elektrikář provede nové rozvody dle vyhlášky, ale po jeho odchodu si v bytě kutil nastaví v obýváku zásuvkový okruh dalšími třemi zásuvkami, zapojí je nevhodným tenkým průřezem vodičů a ty se vlivem zátěže od spotřebičů budou přehřívat, až se obnaží izolace, dojde tu ke zkratu a ke vzniku požáru.

Nekupujte tedy zajíce v pytli. Když si koupíte v obchodě chléb a doma po jeho rozkrojení zjistíte, že je nedopečený, budete jej reklamovat nebo se na to vykašlete, protože vám to za těch čtyřicet korun nestojí, ale nový byt nepořídíte za čtyřicet korun a přijít o pár milionů jen kvůli vaší nedbalosti, to už vás bude mrzet do konce života.