Chystáte se na vodáckou výpravu po Vltavě a je to vaše vodácká premiéra? Ovšem máte o řece pouze kusé informace, vyčtené z kilometráže a načerpané z vyprávění vašich přátel, kteří již Vltavu splouvali a pochvalně se vyjadřovali k této mimořádně malebné krajině? Pak bychom si tu mohli společně připomenout některé body, s nimiž vaše výprava bude stát za to, a budete se napřesrok těšit na její opakování.

jez u Jelení lávky Český Krumlov

Vybírejte vhodný termín – chcete-li si Vltavu užít opravdu bez stresu, a vyhnout se davům vodáků na řece i v kempech, je nejlepší plavit se tu koncem června nebo na konci srpna. V červnu je období letního slunovratu a den je dlouhý až šestnáct hodin, toho můžete využít i pro příjemnější posezení u ohně v kempech.

Český Krumlov

Zvolte si správnou půjčovnu – záleží i na výběru vhodné půjčovny, která vám zajistí na Vltavě lodě i další vodácké vybavení, a zároveň se postará o odvoz plavidel. Půjčovna vám může pronajmout i stan, lodní vaky a plastové sudy.

Vložte do rozvrhu plavby dva odpočinkové dny – Vltava stojí za to užít si ji především emotivně, to znamená neprolétnout jí za tři dny, ale být tu alespoň devět až deset dnů. Vyplatí se dva dny určit jako odpočinkové, jeden například v Českém Krumlově na prohlídku města či na pěší výlet na Kleť a druhý u zříceniny hradu Dívčí Kámen s výstupem do Třísova Nad Vsí, kde je příjemné koupaliště a krásné rozhledy do krajiny.

Nezapomínejte na volný čas na souši – někteří vodáci myslí při balení věcí jen na plavbu samotnou, ale nepomýšlí na to, že budou také trávit mnoho času na souši. Zařaďte proto do svých věcí hlavně pevnou a spolehlivou sportovní obuv a vezměte s sebou předměty, s nimiž budete krátit volný čas v kempech i mimo ně. Mohou se vám tu hodit volejbalový míč, nafukovací míče, házecí disk, šipky (bez terče – ten si vyrobíte z papírového kartonu), deskové a karetní hry a třeba i výtvarné potřeby pro malování grafitovými tužkami, uhlem či pastelkami.